آبنما مدرن

آبنما سازه ای است که در محیط درونی یا بیرونی ساختمان، پارک، مکان های تفریحی و … اجرا می شود و در آن برای آب نوعی حرکت پیش بینی می شود تا صدای ناشی از آب و حرکت زیبای آن حال و هوای فضا و محیط را تغییر دهد، و فضایی آرام بخش و طبیعی ایجاد کند. آبنماها معمولا دارای سیکل بسته آب هستند و مصرف آب در آنها فقط در حد تبخیر شدن است. آبنما ها نسبت به ابعاد فضا، محیط و سلیقه افراد با اشکال و مواد مختلف ساخته، طراحی و نصب می شود.

آبنماها دارای انواع، اشکال و اندازه های مختلفی هستند که متناسب با محل نصب و نوع استفاده طراحی می شوند. زمانی که صحبت از آبنما و یا آبشار صخره ای  میشود اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند فواره ها هستند چون قدیمی ترین و پر کاربرد ترین نوع آبنما می باشند. فواره ها خود دارای انواع مختلفی مانند جهنده، ریزشی و پرتابی می باشند که عمدتآ این فواره ها را به وسیله نور پردازی جذاب تر و دیدنی تر می کنند.

 

۴ اصل اساسی طراحی و ساخت اب نما ها

اصول اساسی که هنگام طراحی و اجراي آبنماها همیشه باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

• زیر درخت نباشد. حشرات و فضولات پرندگان و بطور کلی ذراتی که از درخت میریزد باعث آلودگی آب شده و موجب گرفتگی فیلترها و گلوگاه پمپها میگردد.

• نباید در مسیر بادهاي شدید باشد. بادهاي شدید باعث اختلال در الگوي ریزش آب آبنما شده و موجبات ریزش آب به بیرون از لبه هاي حوض اصلی را فراهم می آورد. از این رو ارتفاع ستون آب نباید بیشتر از فاصله نزدیکترین لبه حوض اصلی از فواره باشد.

• عمق منبع ذخیره آب. به منظور کاهش مصرف آب و ملاحظات امنیتی براي کودکان باید عمق آب تا حد امکان در سطح قابل قبولی ثابت باقی بماند.

•  محافظت توسط شبکه هاي آهنی. گودالها و حفرههایی که براي نصب تجهیزات آبنما در کف حوض ساخته میشوند میبایست توسط شبکه هاي آهنی پوشانده و محافظت شوند این شبکه جداي از توري هائی است که مانع عبور آشغال و اجسام مزاحم می شود.

 

 

انواع آبنماها

•  آبنماي ثابت: این نوع ابتدای ترین نوع آبنما میباشند که تنها یک حرکت ساده و یکنواخت را ایجاد میکند و توسط یک پمپ ثابت کنترل میشوند. اساس آبنماهاي ثابت بر نوع نازلها و فوارههاي مورد استفاده استوار است .

 

•  آبنماي متحرك: این نوع آبنما انواع ختلفی دارند ( حبابی - بارانی - شیشه ای - موزیکال - آبنما آب روی سنگ ) این آبنما دارای یک مخزن استیل یا گالوانیزه یا فایبرگلاس می باشد که توسط چرخ ها قابلیت جابه جایی به هر نقطه را که برق باشد را دارد و این آبنما به علت قابلیت جابه جایی هیچ وقت خسته کننده نمی باشد و مرتب می توانید با تغییر دکوراسیون جانمایی آبنما را تغییر دهید که همین امر نکته مثبت این نوع آبنما ها نسبت بقیه آبنما ها می باشد .

 

 

 

 

  آبنمای موزیکال:

یکی از زیباترین و رویایی ترین آبنماهایی است که امروزه مطرح شده است و به راستی با عظمت و هماهنگی خود هر بیننده ای را مسحور میکند.در آبنمای موزیکال آنچه مهم است حرکات موزون آب با صوتی است که پخش می شود و این صوت هر صدایی می تواند باشد مانند صدای اذان و قرآن ، موسیقی آرام یا هر گونه موسیقی کوبنده و تند و یا افکت های صداهای مختلف.در گذشته برای این نوع آبنماها هر موسیقی به صورت جداگانه برنامه نویسی می شد تا حرکات آب با موسیقی مطابقت داشته باشد اما در تکنولوژی جدید برنامه نویسی ها دقیق تر و کلی تر شده است به طوری که حرکت آب با هر موسیقی خود را به درستی تطبیق می دهد و نیازی به برنامه نویسی جداگانه برای هر نوع موسیقی خاص نیست. 

 

 

 

آبنمای دیواری :

آبنما های دیواری می تواند در سایز های کوچکتری برروی دیوار اجاره شود که نیاز به خلاقیت دارد. آبنما ها می توانند قابلیت نور پردازی داشته باشند. آبنماهای دیواری برای فضاهایی مثل استخر، روف گاردن ، لابی هتل و رستوران، ویلاها مناسب  هستند ، سرعت اجرای کارها دارای اهمیت می باشد استخرها بهترين مكان استفاده از آبنمای دیواری مي باشند. استخرها علاوه بر آب بندي هاي لازم و نيز فضاي لازم براي تاسيسات داراي سيستم تصفيه مناسب نيز مي باشد. با ابتکارات و خلاقیت می توان با آبنما مربوط به استخر فضای دل انگیز به وجود آورد.

 

 

آبنمای پرده آب  :

این نوع آبنما دارای یک چند نازل استیل می باشد که فشار ورودی آب را به حجم آب تبدیل می کند  که هرچه حجم  ذخیره آب در نازل بیشتر باشد و شبکه تودرتو داخل نازل بیشتر باشد آب خروجی نازک تر و شیشه ای تر و شفاف تر بدون پارگی پرده آب خواهید داشت .مشکل اصلی بیشتر نازل های پرده آب  ، کم بودن حجم ذخیره آب و نبود شبکه تودرتو داخل نازل می باشد که این سبب مشود پرده آب شفاف نباشد و مرتب پارگی پرده آب را داشته باشیم در ضمن این نوع آبنما قابلیت نورپردازی دارد . 

 

 

قیمت آب نما :

قیمت آبنما با توجه به موارد زیر محاسبه می گردد:

•  ابعاد آبنمای مورد نظر

•  نوع آبنما(شیشه ای،سنگی،صخره ای و…)

•  نورپرداری آبنما

•  سیستم گردش آب آن

• تجهیزات مصرفی در ساخت آن

و در کل بهترین قیمت برای یک پروژه قیمتی است که خریدار به راحتی آن را قبول کند و برای انجام آن جذب شود و در عین حال سود دهی مناسبی هم برای فروشندگان و تولید گنندگان محصول به همراه داشته باشد. در واقع بهترین قیمت در یک شرایط «برد- برد» برای فروشندگان و مشتری ها حاصل می شود. قیمت های ما براساس روش برد-برد می باشد که در نهایت رضایت شما مشتری عزیز و همچنین ما را بدست آورد. قیمت ما متناسب با کیفیت کار بوده و به قول معروف هیچ ارزانی بی دلیل نیست.

 

 

 

هنگام خرید آبنما به موارد زیر توجه کنید:     

جنس آبنما:

جنس آبنماها، معمولا سیمان و سنگ به خصوص مرمر و گرانیت است. البته نوع پشم‌ شیشه، سرامیک و فلزی آن هم موجود است. انتخاب جنس بستگی به بودجه افراد دارد.

هر آبنما مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان نمونه، پشم شیشه سبک و سنگ و سیمان بادوام هستند.

هنگام انتخاب آبنما، کیفیت و شکل ظاهری از اولویت برخوردار است. بعضی مواد محکم‌تر از بقیه‌اند. فلز محکم است اما در تماس با آب به خصوص در فضای باز زنگ می‌زند.

اندازه آبنما :

سایز آبنما بستگی به اندازه مکان نصب آن دارد. آبنما‌های دیواری کم‌جا در عین حال تکمیل‌کننده طرح فضای شما خواهند بود.

آبنماها به شکل‌ مکعب، کره، کاسه، گلدان و مجسمه‌های مختلف همچنین ساده و طبقه طبقه موجودند که هر یک طرح خاصی به باغ یا حیاط یا منزل شما می‌دهند.

مدل آبنما :

مدل‌های مختلف ابنما از ساده گرفته تا تزیینی، سنتی و مدرن و آبشار متنوعند. مدل آبنما را باید با توجه به سبک مکان نصب آن انتخاب کنید. مدل‌های پایه‌دار منظره زیبایی ایجاد می‌کنند.

fountain2 آبنما

مکان نصب اب نما :

جای فواره بستگی به طرح باغ و دسترسی به لوله‌کشی و سیم‌کشی دارند. ابنما را می‌توان مرکز توجه قرار داد. فواره را می‌توان روی سنگ باغ نیز نصب کرد. هنگام انتخاب جا، باید مسائل ایمنی را در نظر بگیرید.

ایمنی آبنمای نصب شده:

هنگام انتخاب اب نما، ایمنی را در مورد کودکان مورد توجه قرار دهید. خطر برق‌گرفتگی و غرق‌شدگی مواردیست که کودکان و حیوانات خانگی را تهدید می‌کند.

نگهداری آبنما:

آبنماها نیاز به نگه‌داری دارند. بعضی مانند نوع سیمانی مراقبت کم‌تر دارند اما بعضی دیگر مانند نوع فلزی را نمی‌توان در هوای سرد به حال خود رها کرد. در طول زمستان حتما باید خشک شوند و آب لوله‌های آن‌ها خارج شود.

اشتراک گذاری:
مهندس محمدی

درباره مهندس محمدی

طراحی و اجرای انواع باغ ، باغچه ، آبنما ، استخر در اصفهان - طراحی و اجرای انواع بام سبز و دیوار سبز در اصفهان